U modernoj ortodonciji sve veći broj pacijenata traži estetski prihvatljive opcije za ispravljanje zuba. Keramički aparatić predstavlja jedan od najpopularnijih izbora, jer nudi diskretnu, ali efikasnu korekciju ortodontskih nepravilnosti. Ovaj tekst će vam pomoći da razumijete šta je keramički aparatić, kako funkcioniše, koje su njegove prednosti i nedostaci, te kako se održava.
Šta je keramički aparatić?
Keramički aparatić je vrsta fiksnog aparata koji koristi bravice napravljene od keramike umjesto metala. Keramičke bravice su prozirne ili u boji zuba, što ih čini manje vidljivima u odnosu na tradicionalne metalne aparatiće. Ova estetska opcija posebno je popularna među pacijentima koji žele efikasan tretman uz manji vizuelni uticaj.
Kako funkcioniše keramički aparatić?
Kao i kod metalnih aparatića, keramički aparatić koristi bravice i žice kako bi postepeno pomicao zube na željenu poziciju. Bravice se pričvršćuju za površinu svakog zuba, a žica prolazi kroz bravice, omogućavajući ortodontu da prilagođava pritisak kako bi se zubi postepeno pomicali prema željenom položaju.
Glavne komponente keramičkog aparatića
Prednosti keramičkog aparatića
Keramički aparatići nude niz prednosti koje ih čine poželjnim izborom među pacijentima:
1. Diskretan izgled
Keramičke bravice su u boji zuba, zbog čega su mnogo manje uočljive od metalnih. To je posebno važno za odrasle pacijente koji žele tretman, ali bez upadljivog izgleda.
2. Efikasna korekcija nepravilnosti
Keramički aparatić ima istu efikasnost kao i metalni aparatići kada je riječ o ispravljanju zuba. Može tretirati sve vrste ortodontskih problema, uključujući zbijenost zuba, razmake, nepravilnosti zagriza i slično.
3. Prilagodljive gumice
Gumice na keramičkom aparatiću dolaze u različitim bojama, što omogućava pacijentima dodatnu fleksibilnost u izgledu. Moguće je birati prozirne gumice za potpuno diskretan izgled ili obojene gumice za personalizaciju.
Nedostaci keramičkog aparatića
Iako keramički aparatići imaju niz prednosti, postoje i neki potencijalni nedostaci koje treba uzeti u obzir:
1. Viša cijena
Keramički aparatići su obično skuplji od metalnih aparatića zbog upotrebe materijala i zahtjevnije izrade. Cijena može varirati zavisno o klinici, ortodontu i vrsti bravica, ali keramički aparatići obično zahtijevaju veće ulaganje. Sve o cijenama ortodonskih terapija možete pročitati ovdje.
2. Mogućnost lomljenja
Keramika je krhkija od metala, što znači da bravice mogu biti podložnije lomljenju. Iako su keramički aparatići dizajnirani za svakodnevnu upotrebu, lom bravica može zahtijevati dodatne posjete ortodontu.
3. Bojenje bravica
Iako su keramičke bravice same po sebi otporne na bojenje, elastične gumice mogu preuzeti mrlje od hrane i pića poput kafe, čaja, crnog vina ili cigareta. Pacijenti koji se odluče za keramički aparatić trebaju biti svjesni da je potrebno dodatno paziti na prehrambene navike kako bi se izbjeglo neželjeno bojenje.
Kako održavati keramički aparatić?
Održavanje keramičkog aparatića je ključno kako bi se očuvala njegova estetika i funkcionalnost. Evo nekoliko preporuka za njegu i održavanje:
1. Redovno pranje zuba
Pravilna oralna higijena je ključna za održavanje zdravlja zuba i bravica. Preporučuje se četkanje zuba nakon svakog obroka kako bi se uklonili ostaci hrane i spriječilo nakupljanje plaka.
2. Izbjegavanje hrane koja može obojiti bravice
Hrana i pića poput kafe, crnog vina, čaja i tamnih bobica mogu obojiti gumice, čime se gubi estetska prednost keramičkog aparatića. Pacijentima se savjetuje umjerenost s ovim namirnicama i redovno čišćenje nakon konzumacije.
3. Koristite interdentalne četkice
Interdentalne četkice i konac za zube omogućavaju čišćenje prostora između zuba i oko bravica, što može smanjiti rizik od nastanka karijesa i bolesti desni.
4. Redovni pregledi kod ortodonta
Redovni pregledi omogućavaju ortodontu da prati napredak i prilagođava aparat prema potrebi. Također, ortodont će zamijeniti obojene gumice ako primijeti da su se promijenile u boji.
Koje vrste keramičkih aparatića postoje?
Keramički aparatići dolaze u različitim varijantama, ovisno o načinu pričvršćivanja i vrsti bravica. Evo nekoliko opcija:
1. Tradicionalni keramički aparatići
Ovi aparatići koriste prozirne ili keramičke bravice koje se povezuju elastičnim gumicama. To je najčešći oblik keramičkog aparatića.
2. Samoligirajući keramički aparatići
Kod samoligirajućih aparatića, bravice imaju posebne klipse koje drže žicu, čime se smanjuje potreba za gumicama. To dodatno smanjuje mogućnost obojenja i omogućava pacijentima jednostavnije održavanje.
3. Lingvalni keramički aparatići
Lingvalni aparatići postavljaju se na unutrašnju stranu zuba, čineći ih potpuno nevidljivima. Međutim, keramički lingvalni aparatići su manje uobičajeni i često skuplji zbog specifične pozicije i prilagođavanja.
Da li je keramički aparatić pravi izbor za vas?
Keramički aparatić idealan je za pacijente koji traže diskretnu opciju ispravljanja zuba, ali žele efikasan tretman koji ne zahtijeva čestu pažnju kao mobilni aparatići. Iako su skuplji od tradicionalnih metalnih aparatića, estetska prednost i efektivnost čine ih popularnim izborom.
Pacijentima koji se odluče za keramički aparatić savjetuje se da budu svjesni troškova, krhkosti materijala i potencijalnog bojenja gumica. Važno je konsultovati se sa ortodontom kako biste dobili procjenu i plan koji najbolje odgovara vašim potrebama.
Zaključak
Keramički aparatić pruža efikasno i estetski prihvatljivo rješenje za ispravljanje zuba, namijenjeno pacijentima koji žele diskretno ispravljanje zubnih nepravilnosti. Sa svim prednostima i potencijalnim nedostacima, keramički aparatić je investicija u dugoročno oralno zdravlje i izgled osmijeha.
Ako razmišljate o keramičkom aparatiću, besplatno se konsultujte sa dr Rvovićem kako biste dobili sve potrebne informacije i odabrali najbolji plan tretmana za svoje potrebe.
dr Igor Rvović
Specijalista ortodoncijeSpecijalista ortopedije vilica (ortodoncije). Specijalistički staž obavljao u Banjaluci i na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA) u Beogradu. Član Ortodontskog udruženja Srbije. Redovno posjećuje seminare, stručne skupove i kongrese na kojima prati najsavremenija dostignuća u stomatologiji (Berlin 2015, Beograd 2016, Dizeldorf 2017).
Posebno obučen za rad sa mini-implantima, a kao stručnjak u oblasti ortodoncije doprinosi timu u rješavanju kompleksnih situacija kombinujući ortodonsko-hiruški i protetski aspekt. Aktivno govori engleski i njemački jezik.
Dr Rvović trenutno ordinira u stomatološkom centru dr Antonić u Banjaluci na adresi Jevrejska 103A.
Comments are closed