Please add some widget in Offcanvs Sidebar
Kada je u pitanju ispravljanje zuba, fiksni aparati predstavljaju zlatni standard. Njihova efikasnost u rješavanju širokog spektra ortodontskih problema čini ih prvom opcijom za mnoge pacijente i ortodonte.
Fiksni aparati dolaze u raznim oblicima, uključujući metalne, keramičke, i samoligirajuće modele. Metalni aparati su najtradicionalniji i često najpristupačniji izbor. Keramički aparati su dizajnirani da budu manje vidljivi, pružajući estetiku koja je privlačnija odraslim osobama. Samoligirajući aparati nude moderan pristup, smanjujući vrijeme potrebno za ortodontske posjete i često skraćuju trajanje tretmana.
Najveće prednosti fiksnih aparata uključuju njihovu efikasnost u ispravljanju teških zubnih nepravilnosti, dugotrajnost i mogućnost prilagođavanja za svakog pacijenta. Oni su izuzetno efikasni u manipulaciji sa zubnim položajima kako bi se postigao optimalan zagriz i prekrasan osmijeh.
Postavljanje fiksnog aparata je detaljan proces koji započinje detaljnim pregledom i planiranjem od strane ortodonta. Koraci postavljanja uključuju:
Da bi vaš tretman bio što uspješniji, važno je održavati dobru oralnu higijenu. Redovno čišćenje fiksnog aparata, izbjegavanje hrane koja može oštetiti aparate i redovna posjeta ortodontu su ključni. Savjetujemo da koristite specijalne četkice za zube i pridržavate se preporuka za čišćenje koje će vam dati vaš ortodont.
Svakodnevna njega za vaš fiksni aparat je esencijalna. To uključuje redovno čišćenje zubnog aparata specijalnim alatima koji su prilagođeni za fiksne aparate, kako bi se izbjeglo nakupljanje plaka i potencijalne dentalne komplikacije.
Trajanje nošenja fiksnog aparata može varirati, obično između 18 mjeseci do 3 godine, zavisno od složenosti problema koji se rješava.
Možete osjetiti blagu nelagodu nekoliko dana nakon što se aparat postavi ili nakon svakog zatezanja. Ova nelagoda ubrzo jenjava.
Koristite četkicu za zube sa mekim vlaknima, specijalnu pastu za zube za aparate, te interdentalnu četkicu za čišćenje ispod i oko žica i bravica.
Ukoliko dođe do toga, važno je da kontaktirate svog ortodonta. On će procijeniti situaciju i adekvatno reagovati.
Uobičajeno je da se kontrole zakazuju svakih 4 do 6 sedmica, zavisno o specifičnim potrebama vašeg tretmana.
Ako zbog bolesti morate raditi kontrolne snimke magneteske rezonance (MR) u području glave, preporuka je ortodontsku terapiju fiksnim aparatom raditi s keramičkim – bijelim bravicama.
Naime, metalne bravice onemogućavaju vidljivost nekih područja glave pri MR snimanju (nastaju tzv. „crne rupe“ na snimci) i trebaju se skinuti. Za MR snimanje svih ostalih dijelova tijela nema nikakvog utjecaja kakav je fiksni aparat- metalni ili bijeli. Treba samo prije snimanja provjeriti da se neka bravica nije odlijepila sa zuba.