Please add some widget in Offcanvs Sidebar

Subtotal $0.00

View cartCheckout

10 mitova o fiksnim zubnim aparatima

Djevojka drži otiske zuba sa i bez fiksnog aparata za zube.

Fiksni zubni aparatići su jedna od najefikasnijih metoda za ispravljanje nepravilnosti zuba, ali su istovremeno i tema mnogih mitova i dezinformacija. Ovi mitovi mogu zbuniti pacijente i odvratiti ih od nužnog tretmana. Kako bismo vam pomogli da donosite pravilne odluke o svom oralnom zdravlju, u ovom ćemo tekstu razjasniti 10 najčešćih mitova o fiksnim zubnim aparatima.

Mit 1: Fiksni zubni aparati su samo za djecu

Jedan od najrasprostranjenijih mitova je da su fiksni zubni aparatići samo za djecu ili tinejdžere. Istina je da su fiksni aparati efikasni bez obzira na starosnu dob. Sve više odraslih osoba odlučuje se za ovu vrstu tretmana kako bi unaprijedili osmijeh i oralno zdravlje. Ortodontski tretman može imati brojne koristi, uključujući poboljšanje funkcije zagriza, bez obzira na godine.

Mit 2: Fiksni aparatići su izuzetno bolni

mit da fiksni zubni aparati mogu nanijeti bolove

Većina pacijenata osjeća samo blagu nelagodnost ili pritisak kada se fiksni zubni aparat tek postavi ili podešava. Ova nelagodnost obično traje nekoliko dana i može se ublažiti lijekovima protiv bolova koji se izdaju bez recepta. Mit o konstantnom bolu često odvraća ljude od tretmana, ali je realnost mnogo manje zastrašujuća. Ortodonti su posvećeni pružanju maksimalnog komfora pacijentima tokom terapije.

Mit 3: Fiksni aparatići će oštetiti zube

Ovaj mit se često čuje, ali je netačan. Fiksni aparatići sami po sebi ne oštećuju zube. Oštećenje zuba može nastati samo ako pacijent ne vodi adekvatnu oralnu higijenu tokom tretmana. Plak i bakterije mogu se nakupljati oko bravica, ali redovno čišćenje zuba i upotreba interdentalnih četkica mogu spriječiti ove probleme.

Mit 4: Nošenje fiksnog aparata otežava ishranu

Tokom prvih nekoliko dana, prilagođavanje fiksnom aparatu može izazvati blagu nelagodnost prilikom žvakanja. Međutim, većina pacijenata se brzo prilagodi i može jesti gotovo sve vrste hrane. Preporučuje se izbjegavanje veoma tvrde ili ljepljive hrane kako bi se izbjeglo oštećenje bravica ili žica.

Mit 5: Fiksni aparatići su ružni i previše upadljivi

Savremena ortodoncija je učinila veliki napredak u estetskom izgledu fiksnih aparatića. Postoji više opcija koje su manje vidljive, poput keramičkih bravica koje se stapaju sa bojom zuba. Ova vrsta aparatića je manje uočljiva, a sve više pacijenata bira ovu opciju kako bi umanjili vizuelni uticaj terapije.

Mit 6: Fiksni aparatići uzrokuju problema sa govorom

Na početku tretmana može doći do blage promjene u govoru zbog privikavanja na prisustvo stranog tijela u ustima. Većina pacijenata se brzo prilagodi i nakon nekoliko dana govori bez ikakvih poteškoća. Ortodonti savjetuju pacijente da vježbaju govor kod kuće, što pomaže u bržem prilagođavanju.

Mit 7: Fiksni aparatići uzrokuju karijes

Fotografija opisuje proces stavljanja fiksnog zubnog aparata.

Sam fiksni aparatć ne izaziva karijes. Nastanak karijesa je direktna posljedica loše oralne higijene, odnosno nakupljanja plaka oko bravica i žica. Pravilno čišćenje zuba, uključujući redovno pranje i korištenje interdentalnih četkica, smanjuje rizik od karijesa tokom trajanja tretmana.

Mit 8: Fiksni aparatići moraju biti nošeni godinama

Dužina tretmana sa fiksnim aparatom zavisi od složenosti problema koji se ispravlja. Kod nekih pacijenata tretman traje oko godinu dana, dok kod drugih može trajati do dvije godine ili duže. Vaš ortodont će vam dati individualnu procjenu trajanja tretmana na osnovu vaših specifičnih potreba.

Mit 9: Nakon fiksnog aparata, zubi se nikada više neće pomjerati

Nakon završetka tretmana sa fiksnim aparatom, zubi imaju tendenciju da se pomjere ka svojoj prethodnoj poziciji. Zato je nošenje retencionih folija (ritejnera) poslije ortodonske terapije  ključno za održavanje rezultata. Ritejneri pomažu da zubi ostanu u novom, ispravljenom položaju, čak i nakon što se fiksni aparat ukloni.

Mit 10: Fiksni aparatići su preskupi

Cijena fiksnih zubnih aparata zavisi od više faktora, uključujući složenost problema, vrstu aparata i trajanje tretmana. Iako ortodontski tretmani mogu biti skupi, mnoge ordinacije nude različite opcije plaćanja kako bi tretman bio pristupačniji. Takođe, dugoročne koristi ortodontskog tretmana, kao što su zdraviji zubi i bolja funkcija zagriza, opravdavaju troškove.

Zaključak

Fiksni zubni aparati su moćan alat za ispravljanje zuba, ali ih prati mnogo mitova koji mogu odvratiti ljude od važnog tretmana. Nadamo se da smo ovim tekstom razjasnili najčešće zablude i pomogli vam da bolje razumijete činjenice o fiksnim aparatima. Vaš osmijeh je važan, a ortodontski tretman može biti ključ za njegovo unapređenje. U ortodonciji dr Rvović možete se besplatno konsultovati i zakazati vaš pregled ovdje.  

dr Igor Rvović

Specijalista ortodoncije

Specijalista ortopedije vilica (ortodoncije). Specijalistički staž obavljao u Banjaluci i na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA) u Beogradu. Član Ortodontskog udruženja Srbije. Redovno posjećuje seminare, stručne skupove i kongrese na kojima prati najsavremenija dostignuća u stomatologiji (Berlin 2015, Beograd 2016, Dizeldorf 2017).

Posebno obučen za rad sa mini-implantima, a kao stručnjak u oblasti ortodoncije doprinosi timu u rješavanju kompleksnih situacija kombinujući ortodonsko-hiruški i protetski aspekt. Aktivno govori engleski i njemački jezik.

Dr Rvović trenutno ordinira u stomatološkom centru dr Antonić u Banjaluci na adresi Jevrejska 103A.

 info@ortodoncija-rvovic.com  https://ortodoncija-rvovic.com
Koliko vam je ovaj članak bio koristan?
[Total: 0 Prosječno: 0]

Comments are closed

Pozovi